Jak poznat luxusní nemovitost? 11 TOP, které musí mít. Prim hraje lokalita.

Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterPin on PinterestPrint this pageEmail this to someone

Co vlastně je a co už není luxusní nemovitost? Kam až sahá hranice luxusu? Zde je 10 parametrů podle časopisu Forbes, které luxusní nemovitost musí mít. A ještě jeden navíc, který vás překvapí. Prim totiž hraje lokalita.

Správně definovat luxusní nemovitost není tak jednoduché, jak se na první pohled zdát. Svou roli zde hraje hned několik faktorů. První, který nás ihned napadne, je pochopitelně cena. Bylo by však velmi zjednodušující označit za luxusní nemovitost jen tu, která se pyšní vysokou.

V celosvětovém měřítku za jakousi pomyslnou hranici luxusu je většinou považována odhadovaná hodnota nemovitosti nad 1 mil. USD. Nelze však aplikovat tuto zásadu bez ohledu na další charakteristiky nemovitosti. Mezi nejčastěji uváděnými vlastnostmi zvyšujícími hodnotu nemovitosti jsou mj. prestižní lokalita, výhled (zejména pobřeží, nábřeží, otevřené výhledy do krajiny), vybavení nemovitosti, blízkost golfových hřišť, dobrých škol, rozhoduje i charakter sousedních domů, nízký stav kriminality v okolí, čistota ovzduší. Přispívá také historická či architektonická významnost nemovitosti. Negativně naopak ovlivní hodnou nechtěná přítomnost průmyslových provozů či nestabilizovaná lokalita.

Vlastnosti řadící nemovitosti do luxusních jsou závislé na jednotlivých zemích. Podléhají také módním trendům a proměnám v čase. Jedním ze současných trendů jsou luxusní nemovitosti menší výměry, než bývalo zvykem stavět, tedy tzv. „rozumné velikosti“. Kvalita se cení více, než výměry. Roli v pohledu na luxus sehrává i stále významnější hledisko ekologické. Pocit, že je nemovitost ekologicky šetrnější, je příjemný bez ohledu na to, že hledisko úspor není u luxusních nemovitostí hlavním kritériem.

Kupující v posledních letech obracejí pozornost k méně tradičním luxusním nemovitostem. Oblíbenými se stávají např. vinařství, kam dle realitního prodejce Chriestie´s International Real Estate směřují svůj zájem o vinice a vinařství ve Francii především investoři z Číny a Hong Kongu. Součástí služby realitního prodejce tak je i odborné poradenství a podpora při překonávání nejen jazykových bariér, ale i cestování a realizace prohlídek. Není divu, že podobně jako u dalších luxusních nemovitostí, je více než polovina nabídek prodána jako neveřejné nabídky. Nikdy tak nebyly inzerovány a nikdy se neobjevily na inzertních serverech. I to je charakteristickým rysem luxusní nemovitosti: možnost zachování soukromí je často nezbytná součást života celebrit či majetných majitelů luxusních nemovitostí.

Svoji definici luxusní nemovitosti přinesl také časopis Forbes. Kromě hlavního kritéria: lokality, shrnuje dalších 10 věcí, které kupující vyhledávají u luxusních nabídek:

1/ Výhled a dostatek denního světla

2/ Výška stropu – čím vyšší, tím lepší, ideální je loftové bydlení

3/ Architektonická jedinečnost je trvalou hodnotou

4/ Praktická dispozice

5/ Kvalitní okna – mají vliv na hlučnost a tepelnou pohodu

6/ Úložné prostory, především prostorné šatny, botníky

7/ Posilovna, tělocvična

8/ Vlastní prádelna (v ČR nebude patrně doceněno, pereme si doma každý)

9/ Dokončené (zdařilé) rekonstrukce – je k nezaplacení nemuset ztrácet čas stavebními pracemi

10/ Pověst budovy a okolí – měli byste se dozvědět o kvalitě okolí od realitních profesionálů nebo z online recenzí (v ČR služba kdechcizit.cz)

Čtěte také: Jak poznat loft?

Luxus je věcí názoru, vkusu i módních vlivů. Co by však mělo platit vždy, je že se vyplatí vybírat nemovitost podle hodnoty, která neklesá v čase. Lokalita tak zůstane nejvýznamnějším kritériem hodnocení, ať to zní jakkoli samozřejmě.

Zdroj: forbes.com, justluxe.com

Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterPin on PinterestPrint this pageEmail this to someone